Boek
Nederlands

Grand Hotel Europa : roman

+1
Grand Hotel Europa : roman
×
Grand Hotel Europa : roman Grand Hotel Europa : roman

Grand Hotel Europa : roman

Genre:
Titel
Grand Hotel Europa : roman
Auteur
Ilja Leonard Pfeijffer
Taal
Nederlands
Uitgever
Amsterdam: Uitgeverij De Arbeiderspers, © 2018
546 p.
ISBN
9789029526227 (hardback)

Besprekingen

Grandeur en verval van Europa

Fictie. Groot, groter, grootst. In al zijn facetten ademt Grand Hotel Europa van Ilja Leonard Pfeijffer een zekere hybris. Van de chique titel tot het dwingende volume, van de uiterst welluidende stijl tot het brede thematische armgebaar: branie en bravoure zijn bij de Nederlandse inwoner van Genua standaard inbegrepen.

Pfeijffer is er eens goed voor gaan zitten, aan zijn schrijftafeltje op de Piazza delle Erbe. Wat krijgt de lezer in dit vijfgangenmenu zoal op zijn bord? Hij offreert ons een roman over het in zijn voegen krakende Europa en over een jacht op een Caravaggio-schilderij, met als baseline de schipbreuk lijdende liefde van een 'schrijver' - Ilja genaamd - voor de blauwbloedige kunsthistorica Clio. Er wordt wat afgetafeld en gereisd, met breedvoerige uiteenzettingen over de uitwassen van het massatoerisme, tegen het decor van het overspoelde Venetië. Is de Dogenstad met haar façadisme en hang naar het verleden het ultieme voorbeeld van wat Europa te wachten staat: een lot als historisch pretpark?

Met een terugblikkende hoofdfiguur die zich verschanst in een afbladderend luxehotel, lijkt dat onontkoombaar. Of komt de toekomst uit de migratie? Pfeijffer giet zijn exposés in een uitwaaierend epos en raamverhaal met opnieuw dat vertrouwde haasje-over tussen pose en…Lees verder

Europa, overspoeld door toeristen

Naast een beschouwing over een continent in verval is de nieuwe Pfeijffer ook gewoon een gezellig boek met leuke reisjes en fonkelende dialogen.

'Je zou de geschiedenis van Europa kunnen beschrijven als een geschiedenis van terugverlangen naar de geschiedenis.' Zegt de vriendin van de hoofdpersoon in Grand Hotel Europa, de nieuwe roman van Ilja Leonard Pfeijffer. De hoofdpersoon heet Ilja Leonard Pfeijffer. En zijn vriendin Clio. Vernoemd naar de muze van de geschiedschrijving. Een vrouw die 'leeft in het verleden', want ze is kunsthistorica en de jongste telg uit een oud adellijk geslacht.

Wie de achterflap heeft gemist, waarop staat dat Pfeijffer 'de tijdgeest diagnosticeert in een kolossale roman met Europa als speelveld', hoeft gelukkig niet lang in verwarring rond te zwemmen. De goedmoedige Pfeijffer legt het allemaal uitgebreid uit. Opdat er geen misverstand over bestaat wat het thema is van deze roman: Europa, een illuster continent dat zijn voorsprong op de wereld verloren heeft en worstelt met zichzelf; Europa dat vastzit aan het verleden en alleen nog maar verleden te bieden heeft. Nostalgie is product gewo…Lees verder

Groter dan levensgroot

BOEKENBAL

*****

Dat hij zijn grote Genuese roman ‘La Superba’ niet dunnetjes wil overdoen, noteert de Nederlandse auteur Ilja Leonard Pfeij er in zijn als grote Europese roman aangekondigde nieuwe boek ‘Grand Hotel Europa’. En dus doet de langharige, maar niet bepaald werkschuwe schrijver het in het lang en in het breed. Net als in zijn met de Libris Literatuurprijs bekroonde ode aan de stad waar hij woont en werkt, presenteert de Dionysus van de Nederlandse Letteren een groter dan levensgrote versie van zichzelf in dit verhaal over een Ilja geheten schrijver die in een oud hotel een verloren liefde en het lot van Europa betreurt. Hij speelt ook hetzelfde genres vermengende spel met werkelijkheid en verzinsels, laat net als in ‘La Superba’ een bootvluchteling droogkomisch zijn tragische relaas doen en verweeft persoonlijke liefdesperikelen met cultuurgeschiedenis en politiek-filosofische bespiegelingen. En, om het in de woorden van een andere langha…Lees verder

De ik-figuur, een schrijver genaamd Ilja Leonard Pfeijffer, strijkt neer in een oud hotel ergens op ons continent. Daar probeert hij af te komen van het verdriet om zijn verbroken relatie met de Italiaanse kunsthistorica Clio. Het oude hotel met zijn soms nog oudere bewoners brengt hem echter tot overdenkingen over de rol van Europa in de moderne wereld en dat dan vooral afgezet tegenover het door hem verafschuwde massatoerisme. Zo waaiert deze lijvige roman in meerdere richtingen uiteen: in het verleden een liefde (en zijn speurtocht met Clio naar een verloren gewaand schilderij van Caravaggio) en de leidende rol die Europa vroeger in de grote ontwikkelingen van de kunst speelde, maar in het heden en de toekomst het verlangen van Europa om in het verleden te blijven hangen terwijl Afrikaanse bootvluchtelingen aan de deur kloppen. Waanzinnig uitgebreide, extreem ambitieuze, breedvoerige ideeënroman, waarvan het nauwelijks mogelijk is om in een kort bestek een overzicht te geven van al…Lees verder

Europa: verdoemd fotogeniek

'Grand Hotel Europa' is een grootse roman over de verloedering van Europa - Pfeijffers beste boek tot nu toe.

In zekere zin is 'Grand Hotel Europa' van Ilja Leonard Pfeijffer een stijloefening, zoals ook bijvoorbeeld zijn 'Het grote baggerboek' dat was. Beoefende hij in laatstgenoemd boek een bloemrijk bargoens, in 'Grand Hotel Europa' probeert hij het andere uiterste uit, de verheven prachtstijl van de klassieken. In beide is hij een meester, oftewel, Pfeijffer bespeelt vele registers. Als hij bijvoorbeeld wil zeggen 'baat het niet, het schaadt ook niet', dan schrijft hij: "Hoewel het van weinig realisme zou getuigen dat dat kon baten, zou het de situatie in ieder geval niet verergeren." Tot zover zijn stijl, prachtig voor wie ervan houdt. Maar ik ben toch geneigd de inhoud van zijn boek nog hoger aan te slaan.

'Grand Hotel Europa' gáát namelijk ergens over. Over de verloedering van Europa, dat fotogenieke maar vermolmde continent, over het alles consumerende en verterende toerisme, over asielzoekers, over de elite, over klimaatcrisis, over liefde, over de wereld van …Lees verder

Over Ilja Leonard Pfeijffer

CC BY-SA 4.0 - Foto van/door Vera de Kok

Ilja Leonard Pfeijffer (Rijswijk (ZH), 17 januari 1968) is een Nederlands dichter, classicus en schrijver. Op 13 mei 2014 won hij de Libris Literatuurprijs voor zijn roman La Superba en hij werd genomineerd voor de Libris Literatuurprijs 2019 met zijn roman Grand Hotel Europa. Pfeijffer woont in Genua.

Levensloop

Pfeijffer, zoon van een leraar Nederlands en een remedial teacher, doorliep het gymnasium aan het Sint Maartenscollege in Voorburg. Daarna volgde hij een studie klassieke talen (Grieks en Latijn) aan de Rijksuniversiteit in Leiden en promoveerde in 1996 bij Chris Sicking. Hij was van 1992 tot 2004 werkzaam als classicus, c.q. graecus aan de Universiteit Leiden. Hij is gespecialiseerd in het werk van de klassieke dichter Pindarus.

In 1998 won hij de C. Buddingh'-prijs voor zijn dichtbundel Van de vierkante man. Voor de Boekenweek 2000 stelde hij de bundel De Antieken: Een korte literatuurge…Lees verder op Wikipedia